cve nedir

CVE Nedir sorusu özelllikle DNS güvenlik açıkları, ransomware virüsleri, fidye ve oltalama saldırıları, dosya şifreleyen zararlılar ortaya çıktıktan sonra bir hayli popüler olmaya başlayan sorulardan biri. Bizlerde bu makalemizde kısaca bu konuya değinmek istiyoruz.

CVE Nedir

CVE, uzun adıyla Common Vulnerabilities and exposures türkçe karşılığı olarak bilinen zaafiyetler ve açıklar anlamına gelir.

CVE Neler içerir ?

Aslında CVE bilinen bir zaafiyetin yayınlanmasıdır. Ve tabi ki  bu zaafiyete karşılık en az bir adet bilgi ve kaynak önerme bulunması anlamına gelir.

CVE ücretli midir ?

Tamamı ile ücretsiz bir bültendir. Bilgi bankası belirli halka açık ve kamu kuruluşlarının yönetimindedir.

CVE bir zaafiyet veritabanıdır diyebilir miyiz ?

Aslında pek diyemeyiz, sadece zaafiyet veritabanları, güvenlik araçları arasında ki ilişkileri betimler. Ancak hiçbir şekilde bir zaafiyetin teknik bilgisini, çözümünü ve benzer adreslemeleri yapmaz.

Nasıl çalışır ?

Aşağıda bulunan şemadan da anlayabileceğiniz gibi kısaca zaafiyeti, ürün bilgisini, ürün detaylarını, zaafiyetin ürün, ürün detaylarıyla ilişkilerini barındırır.

Kritik zaafiyetler bültenimize kayıt olun. 

Select List(s)*

Loading

Önemli kaynaklar

Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetleri için

Klasik Çözümler

LeadPro, Son 15 Yıl içerisinde 30’un üzerinde Hyper-v projesi tamamlayan uzmanları barındırarak bu alanda ki istikrar ve deneyimini kanıtlamıştır. Bununla birlikte Windows OS, Izleme, Merkezi yönetim, otomasyon gibi konularda ki tecrübelerini de sanallaştırma alanında ileri seviye uyarlamalar için yenilikçi hizmetler olarak uyarlamıştır. Vm Template Offline Patching, VM Template Offline Hardening gibi süreçleri ortaya çıkarmış ve başarı ile uygulamaya devam etmektedir.

Detaylı Bilgi –>

DNS,DHCP,Terminal Sunucu gibi özellikler Istemciler için ana erişim hizmetleri arasında yer almaktadır. Hizmetlerin kesintisiz, güvenli ve performanslı çalışması için ilk günden bu yana tüm tecrübemizi biriktirerek müşterilerimize sunuyoruz.

Detaylı Bilgi –>

Leadpro, Active Directory 2003’ten bu yana tüm sürümlerde Analiz,Health Check, Kurulum, Upgrade ve Cross Frost Migration çalışmalarını başarıyla yürütmüştür. Çalışmalar arasında çoklu root, tree, child üzerinden çoklu root,tree,child’a aktarım, eş zamanlı Exchange migration gibi çalışmalar da yürütmüştür.

Detaylı Bilgi –>

LeadPro File Server alanında altyapı servislerinde Cluster, GEO-Cluster, Disaster site recovery senaryolarını uyarlarken mantıksal tarafta ise kullanıcı ve sistem erişimleri, dosya ve veri sınıflandırma, güvenliğini sağlama gibi hizmetler yürütmektedir.

Detaylı Bilgi –>

İzleme sistemleri diğer tüm altyapı sistemlerinden farklı olarak hem izleme metotlarında tecrübe, hem de izlenen sistemlerde tecrübe gerektirir. İzleme grupları, servis agacı, topoloji ve CMDB uyarlandığı zaman daha aktif ve efektif bir izleme ortamı sağlamak mümkün olmaktadır.

Detaylı Bilgi –>

Merkezi yönetim sistemleri bir istemci veya sunucunun kurulumundan yama yönetimine, güvenliğinden otomasyonuna kadar tüm hayat döngüsünü merkezileştiren yapıdır.

Detaylı Bilgi –>

Yenilikçi Çözümler

Monitoring As a Service modeli 2018 yılında LeadPro tarafından geliştirilen bir hizmettir. Benzerlerinden ayıran en önemli noktası izleme yazılımınızı değiştirmeden varolan izleme yazılımınızla entegre olur, diğer müşteriler gibi sizlerinde izleme süreci yükünüzü üzerinizden alırken aynı zamanda dilediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi –>

Windows Update As A Service LeadPro tarafından 2018 yılında geliştirilen bir hizmettir. Asıl amacı yama yönetimi sürecini tamamı ile veya bir kısmını devralmak ve süreci sizin adınıza yönetmektir.

Detaylı Bilgi –>

Windows OS Deploy As A Service LeadPro tarafından 2018 yılında geliştirilen bir hizmettir. Asıl amacı OS Deploy yönetimi sürecini tamamı ile veya bir kısmını devralmak ve süreci sizin adınıza yönetmektir.

Detaylı Bilgi –>

Os Hardening As A Service LeadPro tarafından geliştirilen işletim sistemlerini sürekli olarak güvenli tutmanıza yarayan bir hizmettir.

Detaylı Bilgi –>

Experience As A Service Diğer tüm As A Service modellerinin başarısına istinaden mevcut birikimi müşterilerine “Dijital ve sürekli olarak” aktaran bir modeldir.

Detaylı Bilgi –>