Teramind İle Yalnızca İhlal Durumlarında Kullanıcı İzleme yazımızda kullanıcıları varsayılan olarak izlemeden yalnızca ihlal durumlarında otomatik izleme modunun nasıl açılacağından bahsedeceğiz.

Teramind tek bir çatı altında kullanıcı etkinliği izleme ve veri kaybı önleme çözümlerinin benzersiz bir birleşimini sunar. Kullanıcı eylemleri hakkında ayrıntılı raporlama sağlarken, istenmeyen kullanıcı eylemlerini önlemek, belirli eylemler gerçekleştiğinde anında bildirim almak için çok koşullu politikalar oluşturabileceğiniz bir çözümdür.

Temel uyarlamaları için Teramind kategorisinde bulunan makaleleri inceleyebilirsiniz.

Basit anlamda, agent kurulan bilgisayarlarda uygulamalar, e-posta iletişimi gibi tüm aktiviteleri kayıt altına alarak “Dashboard” üzerinden görüntülememizi sağlar. Bu noktada en önemli kısım kullanıcı ekranlarını izlemenin veri gizliliğine aykırı olabileceğidir. Dolayısıyla Teramind özelinde kullanıcıların yalnızca “ihlal” durumlarında ekran kayıtlarını alarak hem veri gizliliğine aykırı hareket etmemiş olurken, hem de ihlaller söz konusu olduğunda elimizde kayıt olmasını sağlayabiliriz.

Bunun için öncelikle varsayılanları değiştirmek gereklidir.

Aşamalar son derece basittir, – İzleme kurallarını değiştir, – izleme ihlallerini belirle ve aksiyon oluştur.

Kural oluşturmadan önce “Monitoring Settings” kısmından kural atayacağınız profilleri oluşturmamız gerekiyor.

Teramind

“New Profile” kısmından isim vererek profil oluşturalım.

Teramind

Ardından izlemek istediğimiz özellikleri aktif ederken istemediğimiz özellikleri kapatalım. Örneğin, ekran kaydı almayı açtıktan sonra “Yalnızca kural ihlal edildiğinde kayıt al” seçeneği ile yalnızca ihlalleri kayıt altına alabilirsiniz.

Teramind

İzleme kuralı yani “Policy” oluşturmak için ise “Behavior” kısmından “Policies”i açalım.

Teramind

“Create new policy” ile yeni bir policy oluşturup hangi profillere atayacağımızı seçelim.

Teramind

Örnek olarak şirket mail’i olmayan adreslere mail gönderilmesi ile ilgili bir kural oluşturalım.

Teramind

Oluşturduğumuz kuralda hangi aktiviteleri izlemek istediğimizi seçebiliriz.

Teramind

Ardından hangi adreslere mail gönderilmesini izlemek istiyorsak onları seçebiliriz. Dilerseniz birden fazla kondisyon da ekleyebilirsiniz.

Teramind

“Actions” kısmından kuralla ilgili hangi aksiyonların alınmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin, kural ihlal edildiğinde mail ile uyarı alabilir, kullanıcıyı engelleyebilir veya uyarabilirsiniz.

Teramind

Ya da yalnızca kural ihlali olduğunda 3 dakika öncesi ve 3 dakika sonrası olacak şekilde ekran kaydı alabilirsiniz.

Teramind

Tüm ihlalleri tek ekranda görmek isterseniz “Behavior” sekmesinden “Alerts” kısmını açıp tarihlere göre ihlal edilen kuralları rapor halinde görebilirsiniz.

teramind-alerts

Ayrıca kurallar ihlal edildiğinde raporlara bakmadan aldığınız mail ile de takip edebilirsiniz.

teramind-email

Kayıt altına alınan ihlalleri daha sonra izleyebilirsiniz.

teramind-view-record

Teramind ile Yalnızca ihlal Durumlarında Kullanıcı izleme yazımızı faydalı bulduysanız ve daha fazla Teramind içeriği görmek istiyorsanız yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Üretici sayfası için ise buraya tıklayabilirsiniz.