Pandemi dönemiyle beraber, aslında uzaktan çalışma dönemi de başlamış oldu. Alışık olmadığımız evden çalışma modeliyle beraber de birçok sorun ve eksiklik gün yüzüne çıktı. Bu sorunların başında da uzaktan çalışan ekiplerin, son kullanıcıya bağlanması ve bağlantıyı etkin şekilde sürdürebilmesi oldu.

Uzak çalışma araçları olarak kullanılan çok fazla ürün olmasına karşılık, performans ve fiyat açısından kullanıcıyı memnun eden ürün sayısı yok denebilecek kadar az. Tam bu noktada performansı, kullanım kolaylığı ve özellikleriyle herkesin beğenisini kazanan Zoho Assist rakiplerinden bir adım önde durmayı başarıyor.

uzak çalışma

Zoho Assist

Son kullanıcıya uzaktan erişmek ve destek vermek için tasarlanmış olan Zoho Assist, cloud tabanlı bir yazılımdır. Uzak çalışma araçları arasında rakiplerinin eksik özelliklerini barındırırken aynı zamanda net bir fiyat avantajı ile karşımıza çıkmaktadır.

Özellikleri

Zoho Assist, bünyesinde iki tip erişim imkanı sunar

  1. Remote Support
  2. Unattended Access

Remote Support uzak bağlantı için her seferinde cihaz kullanıcısının iznini isterken; Unattended Access bağlantısı daha kolaydır ama yine de kullanıcının bağlantıyı onaylama veya reddetme seçenekleri vardır. Bu iki erişim seçeneği için lisanslamalar farklıdır yani Remote Support teknisyen bazlı lisanslanırken, Unattended Access erişim sağlanacak cihaz bazlı lisanslanır.

Zoho Assist’in en sevilen özelliklerinden biri ekran karartma yapabilmesidir. Bazı durumlarda, son kullanıcının ekranda yapılan işlemleri görmesi istenmez. Bu özellik sayesinde kullanıcı ekranı, teknik ekip işini tamamlayana kadar karartılabilir.

Uzak bağlantı esnasında başka bir teknisyen oturuma davet edilebilir ve böylece ortak çalışma sağlanabilir.

Bağlanılan cihaz kullanıcısının bilgisayar üzerindeki hakimiyetine müdahale edilebilir.

Tüm oturum boyunca video kaydı almanız da mümkündür. Bağlantı sonrasında bir kriz yaşanması halinde video kaydı oldukça faydalı olacaktır.

Sesli, görüntülü veya yazılı olarak chat yapma imkanınız bulunmaktadır.

Kapalı cihazları uzaktan açabilme özelliği vardır.

uzak çalışma

Tools sekmesinde yapılabilecek opsiyonlar aşağıdaki gibidir.

  • Quick Launch içerisinden Add/Remove Programs, Command Prompt, Computer Management, Control Panel, Device Manager, Display Settings, Event Viewer, Explorer, File System Management, Firewall, Group Policy Editor, NS Lookup, Network Connections, Performance_Monitor, Registry, Run (Win+R), Services, System Information, System Properties ve Task Manager’a hızlıca erişilebilir.
  • Aministration Task içerisinde de Cleanup Disk, Configure Cleanup, Task Scheduler ve Update Group Policy gibi görevler vardır.
uzak çalışma

Bağlanılan cihaza dosya gönderilebilir veya alınabilir.

Son kullanıcıya bağlanmak için bilgisayara ihtiyacınız yoktur çünkü uygulama mobil üzerinden de tam sürüm bağlanabilmektedir.

UAC ekranındaki şifre girişleriyle ilgili sorun yaşanmasını engeller.

Yardım Masası entegrasyonu ile ticket üzerinden bağlanma gibi yine rakiplerinde olmayan veya olan fakat yüksek verimde çalışmayan bir çok özellik bulunmaktadır.

Yazımızı faydalı bulduysanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. Dilerseniz üretici sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.