Ağ bağlantısı, iletişimde hafif bir kesinti bile kullanıcıları rahatsız edebilir veya maliyetli kesinti sürelerine neden olabilir. Bunun da ötesinde, ağ ne kadar büyükse, Ethernet ağı o kadar karmaşık hale gelir. Büyük ağ altyapılarının kullanılabilirliğini, performansını, tutarlılığını, iletim hızlarını, kullanılabilirliği gibi her kritik Ethernet metriğini ölçmenize yardımcı olması için ağınızda ağ trafiğini izlemek önemlidir. Ağ trafiğini izlemek için en önemli yazılımlardan biri olan ManageEngine Opmanager hakkında aşağıdaki bilgilendirme ilginizi çekebilir.

ManageEngine Opmanager

2022’de Ağ izlemenin en önemli 5 zorluğu

Ağ ile ilgili sorunlar, şaşırtıcı derecede karmaşık olabilmektedir. Yöneticilerin etkili bir Ağ izleme aracı olmadan sağlıklı ve kullanışlı bir Ağ yönetebilmesi zordur. Ancak piyasada çeşitli Ağ izleme araçları mevcuttur ve aşağıdaki zorlukları basitleştirebilecek bir aracı dikkatli bir şekilde seçilebilmesi gereklidir:

 1. Kritik Ağ arayüzlerini belirleme

 2. Ağ arızalarının temel nedenini belirleme

 3. Derinlemesine görselleştirme elde etme

 4. Çözmek için aradaki süreyi düşürme (MTTR)

 5. Uzun vadeli Ağ tutarlılığının büyük resmini görmek

Kritik Ağ arayüzlerini belirleme

Büyük ölçekli bir ağdaki tüm arabirimler önemli değildir, bu nedenle önemli olan ve değer katan kritik arabirimleri belirlemek önemlidir. Örneğin, iki önemli cihazı birbirine bağlayan arayüz, bazı önemli iletişimleri kolaylaştırabilir ve bu arabirimdeki küçük bir kesinti, kullanıcıların bağlantıyı kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle altyapı düzeyinde kritik arayüzleri belirlemek ve bunları proaktif bir Ağ izleme çözümü ile yakından izlemek önemlidir.

Ağ arızalarının temel nedenini belirleme

Yanlış DNS ayarları yapılandırması, ağ tıkanıklığı ve hatalı kablolama gibi Ağ arızasına neden olan çok sayıda faktör vardır , ancak arızanın doğru nedenini manuel olarak bulmak daha büyük ağlarda yorucu bir görevdir. Büyük ağlardaki yöneticiler, sorunların temel nedenini bulmalarına yardımcı olmak için çeşitli İzleme monitörleri sunan Ağ izleme yazılımına ihtiyaç duyar.

Derinlemesine görselleştirme elde etme

Büyük ağlar karmaşıktır, bu nedenle tüm ağ altyapısını tek bir pencereden görselleştiremedikçe sorunların tam etkisini belirlemek ve tahmin etmek zor olabilir.

Ağ izleme araçları , önemli cihazlar arasındaki kritik arayüz bağlantılarına öncelik vermenizi ve arayüz trafiğini, arayüz kullanımını, hata oranlarını ve saniyede iletilen veya alınan paketleri izlemenizi sağlayan merkezi görselleştirme sunabilir. Grafik ve çizelgelerin kullanımı ile izlenen arayüzün kullanılabilirlik durumunu tek bakışta belirleyebilirsiniz.

Sisteme bir Ağ izleme çözümünü dahil etmek, BT yöneticilerine, iş görünümleri gibi gelişmiş yetenekleri kullanarak kritik arabirimlerin topografisini, demografisini ve iş düzeyinde izlemesini görselleştirme yeteneği sağlar. Ayrıca, gerçek zamanlı sezgisel bir gösterge panosu aracılığıyla Ethernet performansını optimize etmek için diğer kritik ölçümlerin proaktif olarak izlenmesini sağlar.

MTTR’yi düşürmek

Ağ cihazlarının ve büyük ağların karmaşıklığı nedeniyle, çok önemli iletişim için kullanılan ana arayüzlerden biri olduğundan, BT sorunlarına yanıt süresinin mümkün olduğunca çabuk olması gerekir. Bu duruma yardımcı olmak için BT yöneticilerinin proaktif bir uyarı sistemine ve uygun eşik ayarlarına ihtiyacı vardır. Olay yönetimi ekiplerinin de ilk sorun belirtisinde anında bilgilendirilmesi gerekir.

MTTR’yi düşürmeye yardımcı olan kritik faktörlerden biri otomasyondur, bu nedenle Ağ izleme stratejiniz, bir uygulamayı sonlandırma veya yeniden başlatma gibi temel hata yönetimi görevlerini gerçekleştirmenize izin vermelidir. Doğru Ethernet izleme çözümü ile, eşik sınırlarını dikkatli bir şekilde ayarlayabilir ve daha hızlı bir düzeltme için istenen paydaşlara doğru kanallar aracılığıyla bildirim gönderebilen proaktif uyarıları etkinleştirebilirsiniz.

Uzun vadeli Ağ tutarlılığının büyük resmini görmek

durumunu manuel olarak kontrol etmek oldukça yorucu olabileceğinden, Ağ durum verilerini kullanmak, kalıpları belirlemede, yinelenen sorunları belirlemede ve uygun eşikler ayarlamada size yardımcı olabilir. Giriş ve çıkış trafiği, bant genişliği ve kesintilere ilişkin ayrıntılı raporlar, gelecekteki olası aksilikler için bir kapasite planı stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Büyük ağları olan kuruluşlar, sorunsuz izleme sunabilen, geçmiş kalıpları tanımlayabilen ve tahmine dayalı kapasite planlamasını düzenleyebilen bir Ağ izleme aracına ihtiyaç duyar .

Oldukça bilgilendirici ve proaktif bir Ağ izleme aracı

ManageEngine OpManager, önemli arabirimleri izleyen ve kesintileri önlemek için ağ altyapınızdaki tüm arabirim bağlantılarının kullanılabilirliğini ve performansı hakkında derinlemesine bilgiler sağlayan etkili bir Ağ izleme yazılımıdır.

OpManager şunları sunar:

 • Önemli Ağ arayüzlerinde özel parametrelerin gerçek zamanlı izlenmesi.

 • Bilgilendirilmiş kararlara yardımcı olmak için sezgisel görselleştirme yetenekleri.

 • Ağ arızalarını önlemek için anlık uyarılar.

 • Sahadaki ekiplerin sorunları hızlı bir şekilde tanımasına ve düzeltmesine yardımcı olmak için özel alanları ilişkilendirme yeteneği.

 • Monoton Ağ arıza yönetimi görevlerinin otomasyonu.

 • Daha iyi karar vermek için geçmiş performans kalıpları, sağlık ve kullanılabilirlik durumları meydana gelen sorun türleri hakkında yerleşik raporlar.

OpManager ve sundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, iletişim kanallarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.