Manage Engine OpManager SSL kurulumundan bahsetelim.

ManageEngine OpManager Plus

Manage Engine OpManager için SSL neden kullanmamız gerekir?

Manage Engine OpManager, 2021 yılında Ajanlı monitoring özelliği eklendi ve bu özellikle birlikte, network ile haberleşen Windows cihazlarımız üzerinde daha fazla kabiliyete sahip olmuş olduk. Artık kritik cihazlarınıza tam işlevli bir aracı yükleyebilirsiniz. OpManager, önemli performans ölçümlerini gerçek zamanlı olarak kapsamlı bir şekilde izlemenize yardımcı olur. Daha fazla bilgi için lütfen https://www.manageengine.com/network-monitoring/agent-based-monitoring.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Web Console üzerinde Agent kurulum sayfasına ulaştığımızda, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir SSL yüklü olması şartı ile karşılaşıyoruz ama yapmak istediğimiz işleme devam edemiyoruz. Bu aşamadan sonra işletmelerin, aşamaları hızlı ilerletmeleri için OpManager içerisinde bulunan SSL i nasıl aktif edeceğimizi göstermeye ve adım adım anlatmaya çalışacağım keyifli okumalar.

Öncelikle OpManager Agent, kurulum sayfasına Web Console üzerinden “Setting > Discovery > Deploy Agent” yolunu takip ederek ulaşıyoruz ve sonrasında karşımıza aşağıda görmüş olduğunuz “No SSL Certificate” uyarısının çıktığını görüyoruz.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

Manage Engine OpManager Self-signed Certificate kurulumu

Self-signed Certificate Kurulum aşamaları

1. Agent kurulumu yapmaya çalıştığımız sırada karşımıza çıkan “No SSL Certificate” yazısında yer alan “Click here” adımını takip ediyoruz.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

2. Karşımıza bu bölüm geldikten sonra Secure Mode u aktif ediyoruz ve elimizde bir sertifikamız şuan yok ise Self-signed Certificate i seçiyoruz.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

3. Elimizde bir sertifikamız mevcut yoksa “Self-signed Certificate” i seçiyoruz, devamında Create ile devam ediyoruz, karşımıza bir dialog box çıkacak bunuda Ok seçip devam ediyoruz ve Sertifikamız yüklendi.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

4. Sonrasında OpManager servisini restart edip devam ediyoruz.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

5. OpManager a localhost tan giriş yaptığımızda karşımıza SSL hatası çıkacaktır aşağıdaki seçeneki seçip devam ediyoruz.

Op Manager SSL Sertifikası Ekleme

Manage Engine OpManager SSL kurulumumuz tamamlandı ve sonrasında Agent kurulumu işlemlerini sürdürebiliriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tüm Manage Engine ürünleri için ziyaret ediniz https://www.leadpro.com.tr/manageengine/