Solarwinds Discovery Interface Disable Yöntemleriden bahsetelim.

Solarwinds Discovery Interface Disable - 1

Solarwinds Interface Disable ne işe yarar ? Neden kullanmamız gerekir?

Solarwinds Interface Disable işlemi çeşitli nedenler ile talep edilebilir çünkü bunun başlıca talep nedenleri lisanslama ve alert maillerinde karşılaşılacak karışıklığı düzenleme amacı ile olabilir.

Solarwinds Polling Engine başına 12.000 Nodes kaldırma kapasitesi ile gelmektedir. Benim tavsiyem bu kapasiteyi maksimum 10.000 dolaylarında tutmanız çünkü bu kapasiteyi aşmanız durumunda ise ikinci bir Polling Engine devreye almanız olacaktır ama bu ekstra bir maliyet olacaktır.

Solarwinds yapısı ve amacı gereği IT departmanlarının işini kolaylaştıracak tools lardan biri olan discovery ile birlikte gelmektedir. Discovery belirttiğiniz ip aralıklarında belirttiğiniz zamanlarda taramalar yapıp bu taramalarda yakaladığı Nodes ları database ine eklemektedir ama bu taramalar sırasında özellikle Switch lerde yaşanan onlarca porttun tek tek node olarak eklenmesi lisansınızı kısa bir sürede dolduracak ve yeni bir Polling Engine için lisans almanız gerekecektir.

Solarwinds eklediği Nodes larda tanımlı alarm ler otomatik olarak devreye alınacak ve bir down, up durumunda ilgili departmana mail vb. bildirimler gönderecektir ama bu bildirimler bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilir çünkü yüzlerce switch i olan bir yapıda down ve up mailleri günlük olarak binleri aşacaktır ve önemli alarm maillerini kaçırmanıza sebep olacaktır. Bu ve benzeri durumlarda discovery den otomatik eklenen nodes ları kaldırıp sonrasında gerçekten takip etmeniz gerekenleri eklemeniz vakit kazancı sağlamanızı sağlayacaktır.

Aşağıda Solarwinds Interface Disable işlemini hızlı bir şekilde nasıl yapacağınızı anlantmaya çalışacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Solarwinds de birden çok arabirimi izlemeden kaldırın

Interface Silme

1. Web konsolunuzda Settings > Manage Nodes a gidin.

Solarwinds Discovery Interface Disable

2. Manage Nodes sayfasında arama bölümünde Nodes yerine Interface i seçin

Solarwinds Discovery Interface Disable

3. Silmek istediğiniz Interface leri seçin.

Solarwinds Discovery Interface Disable

4. Delete i seçin ve sonrasında gelecek dialog box da Delete seçin.

Solarwinds Discovery Interface Disable

List Resources özelliğini kullanarak tek bir Nodes dan birden çok Interface kaldırın.

1. Interface leri kaldırmak istediğimiz Nodes da List Resources seçiyoruz.

Solarwinds Discovery Interface Disable

2. İzlemek istemediğimiz Interface lerin burada seçeneklerini kaldırıp Submit seçip kapatıyoruz.

Solarwinds Discovery Interface Disable