Merhaba,

 

Bu makalemizde Solarwinds Orion platformuna Discovery ile otomatik olarak Node ekleme konusunu işliyor olacağız. Daha önce farklı yöntemler ile manuel olarak Node eklemiştik bu yöntemlere buradaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Büyük yapılarda monitoring sistemlerine Node ekleme işlemleri manuel olarak yapılmaz. Bunun sebebi hem çok fazla zaman kaybı olması hem de bu işin bir kişiye bağlı olmasının ötesine geçmektir. Yani sizin yapınızda Network üzerinde bir cihaz eklenip/çıkartılması olayında monitoring sisteminin bunu otomatik olarak algılayabilmesi ve izleme sistemine dahil edebilmesi disiplininin oluşturulmasıdır.

 

Basit düşünmek için şu şekilde örneklemek istiyorum. Yapınızda 2 farklı ekip olduğunu düşünelim bunlar Sistem Ekibi ve Network Ekibi. Bu ekiplerin yapıdaki birbirinden bağımsız birçok operasyonu olabilir. Örneğin Network ekibi sahadaki herhangi bir noktada bir kameranın değiştirilmesi operasyonunu yapabilir bu durumda bu değişimi sizin Solarwinds üzerinde manuel olarak ekle çıkart yapmanız çok yorucu olacaktır. İşte bunun gibi birçok Node değişimini otomatize olarak algılayabileceğimiz kısım Solarwinds üzerinde Discovery olarak geçmektedir.

 

Yeni bir kurulum yaptınız ve yapınızdaki tüm ekleme işlemlerini tek bir seferde yapmak istiyorsunuz bunu da Discovery ile yapıyoruz. Ben daha önce manuel olarak eklediğim Node’ları sistemden kaldırdım (Agent ile eklediklerim hariç) ve şimdi tamamını Discovery ile nasıl sisteme alıyoruz birlikte yapalım.

 

Sözü fazla uzatmadan işlemlerimize geçelim.

 

 

Settings altından Network Discovery sekmesine tıklıyoruz.

 

 

Karşımıza daha önce kurulum sonra çıkan Welcome ekranı çıkıyor, Start diyerek başlıyoruz.

 

 

Discovery ekranında 9 sekmeden oluşan uzun bir Wizard ile karşı karşıyayız ancak korkulacak bir ekran değil buradaki tüm aşamaları bir kez düzgün bir şekilde tanımladıktan sonra tüm Node’lar sisteme otomatik olarak eklenecek ve büyük bir zahmetten tek seferde kurtulmuş olacağız.

 

Burada ilk olarak yapımızdaki IP aralığını giriyoruz. Eğer birden fazla IP bloklarınız olan büyük bir yapınız var ise onları ayrı ayrı Discovery kurallarında yazmanızı tavsiye ederim ki yönetilebilir olması ve hata çözmede kolaylık sağlasın. Çok büyük IP aralıklarını girmemeye dikkat ediniz. Aralığı girdikten sonra Next diyerek devam ediyorum.

 

 

Yapımızda hiç birşey ekli değil 2. Sekmede bizi Virtualization karşılıyor. Yapımızdaki sanallaştıma platformunu Solarwinds’e dahil edelim. Bunu birkez yaptıktan sonra yani sanallaştıma ortamınızı Solarwinds üzerine bir kez ekledikten sonra 2. aşama olan Virtualization sekmesini başka discovery kuralları tanımlarken boş geçebilirsiniz. ADD VMWARE, HYPER-V OR NUTANIX ENTITIES yazan yere tıklıyorum.

 

 

Bizi yeni bir sekme açarak Virtualization ortamını ekleyeceğimiz bir ekrana yönlendiriyor. Yapımızda Hyper-V sanallaştırma olması sebebi ile seçimi yaparak Next diyorum.

 

 

Host IP adresimi yazıyorum ve WMI Credential bilgilerini giriyorum. Yapıdaki tüm Windows cihazlar üzerinde Monitoruser adında yetkili bir kullanıcımız mevcut. Bu bilgileri girdikten sonra Next diyerek devam ediyorum. ( Not: Aşağıdaki  2 ekran görüntüsü ilgili monitöruser kullanıcısına aittir. )

 

 

Bu kullanıcı administrator grubuna üye.

 

 

Solarwinds tarafında WMI Credential için ben bu kullanıcı ile ilerliyor olacağım. Sizin yapınızda birden fazla Credential var ise ayrı ayrı da girebilirsiniz. Tek olmak zorunda değil.

 

 

Girdiğimiz Credential test ediliyor.

 

 

Polling süresi ve thresholds değerlerini görüyoruz. Bu değerler Global thresholds parametrelerinden geliyor. Daha sonra değiştirmemiz mümkün şimdi o konuya girmeden FINISH diyerek ekleme işlemini tamamlıyorum.

 

 

Hyper-V Host’umuz başarılı bir şekilde eklendi. Ok diyerek tamamlıyorum.

 

 

Virtualization Summary ekranı karşımızda ve eklediğimiz Hyper-V Host burada görünüyor şimdilik gri olarak görünüyor birkaç dakika sonra yeşil olacak. Zaten makalenin sonunda kontrol ediyor olacağız. Şimdi bu sekmeyi kapatarak Discovery tanımlamalarına devam edelim.

 

 

Sanallaştırma ortamımızı Solarwinds’e dahil ettiğimize göre bu aşamayı Next diyerek geçebiliriz.

 

 

Agents sekmesinde daha önce agent deploy ederek izlediğiniz Node’lar var ise bunları kontrol etmesi için “Check all existing nodes polled by agent” işaretliyorum. Agent ile discovery olayı birbirinden çok farklı şeyler, discovery ile agent’ların sadece update ve kontrolünü yapabilirsiz. Zaten alttaki sarı uyarıda 2 Node üzerinde Agent kurulu olduğu bilgilisini bize veriyor. Agent deploy etme discovery ile yapılmıyor o konuyu Agent ile Node ekleme makalesinde detaylı olarak anlattım. Next diyerek devam ediyorum.

 

 

4. sekmede NCM (Network Configuration Manager) modülü ile Network cihazlarımızın Backup alma işlemlerini yapabiliyoruz. Bu işlemler için Backup aldığımız cihaz üzerinde yetkili bir kullanıcı SSH/Telnet credential girmemiz gerekiyor. Bu Credential’ları burada girebiliriz. Ancak benim yapımda NCM ile backup alacağım nitelikte bir Network cihazım olmadığı için bu aşamayı Next diyerek geçiyorum.

 

 

5 Numaralı sekmede SNMP Credential’larını gireceğimiz kısım bizi karşılıyor. Daha önce söylemiştim Solarwinds üzerinde Network cihazlarını SNMP protokolü ile izliyoruz diye. Şimdi bu ekranda Network ekibinden aldığımız Network cihazlarının SNMP Credential’larını girelim. Add New Credential diyerek ekleyeme başlıyorum.

 

 

İlgili SNMP versiyonunu seçiyorum ve community string tanımlamasını yaptıktan sonra ADD diyorum.

 

 

Bir tane de SNMP v3 Credential ekleyelim.

 

 

SNMP versiyonunu seçtikten sonra ilgili alanları doldurarak SNMP v3 credential bilgisini de ADD diyerek ekliyorum.

 

 

Eklediğim tüm credential bilgileri burada görüntüleniyor. Public ve private yazanlar zaten default olarak gelenlerdi. SNMP credential’larımızı tanımladığımıza göre bu aşamayı da Next diyerek geçebiliriz.

 

 

6. sekmede bizi Windows Credential ekranı karşılıyor. Add New Credential diyerek Windows Credential’ları tanımlamaya başlayalım.

 

 

Daha önce Virtualization ekleme ekranında Monitoruser adında bir credential tanımlamıştık onu burada görebiliyoruz onu seçiyorum ve ADD diyorum.

 

 

İlgili Credential buraya geldi. Birden fazla Credential da eklemeniz mümkün. NEXT diyerek devam ediyorum.

 

 

7. sekmede Device/Node Polling sekmesindeyiz. Polling Method olarak WMI seçiyorum, sadece ICMP ile izleme yapacak iseniz yukarıdaki butonu on konumuna alabilirsiniz. Biz WMI seçiyoruz ve aşağıdaki “Automatically monitor based on my defined monitoring settings” seçiyorum. Bunu seçmemdeki amaç bu discovery kuralı tamamlandığında tüm credential’lara uyan Node’lar otomatik olarak içeri alınacak ve izleme ortamına dahil edilecek.

 

 

8. sekmede bizi Discovery Settings karşılıyor. Burada Discovery kuralımıza bir isim veriyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

 

 

Son sekme olan 9. Kısımda Scheduling kısmında bu discovery kuralına bir zaman periyordu ayarlayacağımız ekran bizi karşılıyor. Ben Daily olarak seçiyorum ve bunu her gece 00:00’da yapmasını istiyorum. Alt kısımdan ise Yes,run this discovery now diyorum. DISCOVER diyerek bu discovery’i başlatıyorum.

 

 

Discovery çalışmaya başladı ve bazı Node’ları bulduğunu görüntülüyorum.

 

 

Ip aralığındaki cihazlara ve girdiğiniz Credential yoğunluğuna göre Discovery’nin tamamlanması 2-10 dk arası sürebiliyor.

 

 

Discovery tamamlandı. Şimdi Manage Nodes ekranına gidelim ve bu Discovery ile hangi Node’lar sisteme eklenmiş bakalım.

 

 

Birçok Node otomatik olarak eklenmiş görünüyor. Group by Vendor seçiyorum ve marka tipine göre ilgili Node’ları görüyorum.

 

 

Mesela Planet marka 4 adet Switch otomatik olarak sisteme eklenmiş durumda.

 

 

1 tane HP marka Switch görüntülüyorum.

 

 

Frogfoot marka bir AP cihazını görüyorum.

 

 

Group by No Grouping seçiyorum ve tüm Node’lara bakıyorum. Sağ tarafta ise ilgili Node’ların Polling yöntemlerini görüyorum.

 

 

Discovery içerisinde girdiğimiz Credential bilgilerinde bir hata yaparsanız ve eklenmesini beklediğiniz Node’lar sisteme eklenmez ise bu Credential ayarlarını nereden düzeltebileceğiniz gösterelim. All Settings kısmına geçiyoruz.

 

 

Credentials kısmında Manage SNMPv3 yazan kısımdan girdiğimiz credential bilgilerine erişelim.

 

 

Burada girdiğimiz 2 tane SNMPv3 Credential ile kaç Node eklenmiş görebiliyoruz. Network ekibiniz ile ilgili credential ve Assing olmuş Node sayısını paylaşarak envanter kontrolü yapabilirsiniz.

 

 

Windows Credential kısmından ise girdiğimiz Windows Credential ayarlarına bakabiliriz.

 

 

Bizim burada 2 tane Credential bilgilimiz görünüyor. Discovery içerisinde sadece Monitoruser Credential’ını kullanmıştık ve onunda 3 Node içeri aldığını görüyoruz. Herhangi bir sorun yok.

 

 

Şimdi Makalenin başında eklediğimiz Virtualization Host durumuna bir göz atalım en son bıraktığımızda başarılı bir şekilde eklemiştik ve gri olarak bekliyordu.

 

 

İlgili Hyper-V Host yeşillenmiş ve tüm bilgilerini görebiliyoruz.

 

 

Şimdi SAM Application ekranına bir göz atalım ve Discovery ile içeri aldığıız Node’lar üzerinde keşfedilmiş bir Application var mı kontrol edelim.

 

 

2 Tane Aplication ilgili Node’lar üzerinde Assign olmuş durumda. Bunlardan bir tanesi Appinsight for IIS diğeri ise Appinsight for SQL template leri. Assign olmuşlar ancak ilgili Application üzerinde gerekli yerkileri olmadığı için gri olarak görünüyorlar. Bu konuyu SAM makalemizde detaylı olarak işliyor olacağız.

 

Bir makalenin daha sonuna geldik. Bu yazımızda Solarwinds Orion platformu üzerinde Discovery ile Node’ları içeri nasıl alırız konusunu işledik ve bunu otomatize olarak nasıl planladığımızı anlattık. En sonunda ise içeri aldığımız Node’lar üzerindeki Application’lar için SAM Template’lerinin devreye girerek onlara Assing olduğunu gördük.

 

Bir sonraki makalede SAM konusuna giriyor ve Application Monitoring konusunu işliyor olacağız.