Covid-19, yasaklar, evden çalışma derken alışık olduğumuz 08.00-17.00 çalışma düzeni iyiden iyiye kırılmaya başladı. Her yerde, her saat diliminde çalışmayı kolaylaştıran teknolojilerle birlikte, evden çalışma ile esnek çalışma saatleri de daha fazla gündeme gelmeye başladı. Çalışma programlarında esnekliğe sahip olmak ve iş ile kişisel yaşam arasında denge kurmak artık çalışanlar için önemli bir öncelik haline geldi. Bu yazımızda esnek çalışma saatlerinin önemini 5 maddede ele alalım.

esnek çalışma

1-Esnek Çalışma, Üretkenliği Artırır

İş gücü üretkenliği küresel bir sorun haline geldi. Bir çalışan katı çalışma saatleriyle sınırlandığında, önemli ölçüde üretkenliği düşüyor. Yapılan araştırmalar, çalışanların genellikle haftada sadece 30 saat verimli çalışabildiklerini gösteriyor. Haftada 40 saat çalışan çoğu insan, 5 günlük çalışma haftasının yalnızca 3,75 günü üretken olduklarını hissediyor. Sonuç olarak, üretkenlik ve verimlilik önemli ölçüde azalıyor.
Çalışanlara kendilerine en uygun şekilde çalışma özgürlüğü vermek hem verimliliği hem çalışan memnuniyetini artıyor.

2-Daha Kolay Stres Yönetimi Sağlar

Geleneksel çalışma saatlerinin sorgulanmasındaki en büyük husus, çalışanlar arasındaki mevcut ruh sağlığıdır. Belirli saatlerle ve günlerle sınırlandırılan çalışanlar, zamanla bu zorunluluktan yıpranmaya başlıyor. Katı çalışma programları olan insanların yüzde 68’i iş stres seviyelerinin yüksek olduğunu bildiriyor. Karşılaştırıldığında, esnek çalışma programlarına sahip katılımcıların yalnızca yüzde 20’si yüksek stres seviyesi bildiriyor. İşini seven insanlarda bile stres mevcuttur. Bazen çalışanlar katı ofis politikalarına boğulmadan işlerini yapmak için sadece bir soluklanmaya ihtiyaç duyabiliyor.

3-Daha Yüksek İş Tatmini Sağlar

Önümüzdeki 2 yıl içinde işgücünün büyük bir kısmı Y kuşağı olacak. Ve Y kuşağı için, iş tatmini yüksek bir maaştan daha önemli olacak gibi görünüyor. Yapılan araştırmalara göre esnek bir çalışma programına sahip çalışanların% 79’u işlerinden memnun olduklarını bildiriyor. Bu, şirketlerin esnek çalışmaya yönelmesinin temel nedenlerinden biri haline geliyor. Çalışanlar, çalışma saatleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olduklarında daha mutlu ve işine daha bağlı olurlar. Bu nedenle esnek çalışma saatleri sunmak çalışanların iş tatminini de yükseltiyor. Ve tatmin olan çalışanlar, daha iyi iş büyümesi ve karlılık sağlıyor. Esnek bir çalışma düzeni aynı zamanda işverenler ve çalışanlar arasında daha iyi bir ilişki kurmalarını destekliyor. Esnek çalışma programları sayesinde çalışanlar, yöneticileri tarafından desteklendiklerini hissediyor.

4-İş Yaşam Dengesinin Kurulmasını Destekler

Çalışanlar, geleneksel çalışma düzeninde hastane randevuları, banka işlemleri, en önemlisi de aileleriyle ilgili özel durumlarda işten zaman yaratmak konusunda oldukça zorlanıyor. İzin almak veya işe geç gitmek işveren tarafından tembellik olarak algılanabileceği için iş-yaşam dengesini kuramayan çalışanların zamanla verimlilikleri de düşüyor. Çalışanlar, esnek çalışma düzeniyle birlikte ihtiyaçlarının herhangi birinden vazgeçmeden zamanlarını yönetebiliyor. İyi zaman yönetimi sayesinde, çalışmak “bir şeyden” vazgeçmelerine neden olan bir sorun olmaktan çıkıyor. Bu sebeple esnek çalışma, çalışanların hobilerini, özel hayatlarını ve kariyerini birleştirmenin mükemmel bir yolu haline geliyor.

5-Değişen Teknolojik Koşullara Ayak Uydurmayı Destekler

Pandemiyle birlikte en yabancısı olanın bile tanıştığı online toplantı, iş birlikleri, proje ve takvim yönetimi uygulamalarının aslında ofis olmadan da çalışanların işlerini yapabildiklerini gösteriyor. Uluslararası işler yapan firmalarda, bu uygulamalar ile farklı ülkelerde olan çalışanlar bile kolaylıkla iş birliği yaparak işlerini tamamlıyorlar. Ofise, 8-5 çalışma saatlerine sıkışmak zorunda kalınmadığında daha mutlu, daha üretken, daha bağlı bir işgücü sonucuna varılıyor.

Nihayetinde, esnek çalışmayı etkinleştirmek tüm işletmeler için bir odak noktası haline gelmelidir. Yetenekleri elde tutmaya yardımcı olmaktan, olumlu işyeri deneyimleri oluşturmaya kadar uzun ve kısa vadeli faydaları paha biçilmez olabilmektedir.

Eğer siz de esnek çalışma düzenini iş hayatına katmak isteyenlerdenseniz, bu düzende size yardımcı olacak ürünlerimize göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.